Хроніка архівного життя
ХРОНІКА АРХІВНОГО ЖИТТЯ

2001 рік

Січень - вересень. У приміщенні Херсонського краєзнавчого музею працювала виставка «Да святиться ім'я Твоє...» (З історії християнства в нашому краї), на якій були представлені унікальні архівні документи, експонати з фондів краєзнавчого музею, цікаві матеріали та фотознімки з колекцій відомих херсонських краєзнавців Є.В.Горностаєва та С.В.Макарова.

10 лютого розпочато підготовку реєстру фондів держархіву області в рамках програми створення електронної версії Центрального фондового каталогу України «Архівні фонди України».

15 червня на базі архівного відділу Скадовської райдержадміністрації проведено обласний семінар-практикум з проблем забезпечення збереженості документів реформованих

сільгосппідприємств з відвідуванням архівного підрозділу ТОВ «Володимирівка».

ЗО липня видано розпорядження голови облдержадміністрації № 810 "Про хід виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 22.09.2000 № 855 "Про організацію виконання в області розпорядження Президента України від 02.09.2000 № 273/2000-рп" і регіональної програми збереження бібліотечних та архівних фондів на 2000-2005 роки".

7 вересня відбулося розширене засідання ЕПК держархіву області, на якому розглянуто питання про підсумки перевірки наявності документів у виробничо-комерційній фірмі громадського харчування «Сігма», ВАТ «Приладобудівний завод «Сокіл». У роботі комісії взяли участь члени ЕК і відповідальні за архів указаних установ.

З вересня організована архівна практика студентів історико-правового факультету Херсонського державного педагогічного університету.

15 жовтня архів брав участь у роботі міжнародної наукової конференції «Архіви -складова інформаційних ресурсів суспільства»

(м.Київ). З доповіддю «Науково-інформаційна значимість складання покажчиків до архівних фондів» на прикладі роботи з колекцією карт та планів виступив головний спеціаліст держархіву області О.І.Шинкаренко.

Грудень. 80-річчя архівної справи на Херсонщині відзначалося низкою заходів:

- на обласному телебаченні під рубрикою «В об'єктиві — минуле» пройшов ретроспективний показ циклових телепередач, підготовлених держархівом області спільно з облдержтелерадіокомпанією;

- у приміщенні художнього музею ім. О.О.Шовкуненка відбулись урочисті збори, в яких взяли участь архівісти, керівники облдержадміністрації, облради, Херсонського міськвиконкому, профспілок, громадськість області. Збори звершилися святковим концертом;

- на обласному телебаченні вийшов у ефір телефільм «Хранителі документальної скарбниці», присвячений ювілейній даті держархіву області (20 хв.);

- у приміщення Херсонського краєзнавчого музею відбулось урочисте відкриття виставки «Архів і людина», до цієї події було підготовлено буклет;

спільно з Херсонським державним педагогічним університетом організовано презентацію спеціального випуску збірника наукових праць «Південний архів. Історичні науки».

З 24 по ЗО грудня держархівом області спільно із Центром підвищення кваліфікації державних службовців і керівників державних підприємств, установ і організацій проведено навчання начальників міських архівів і архівних відділів райдержадміністрації та їх кадрового резерву.

27 грудня завершені роботи із виявлення фондів, що підлягають включенню до Національного реєстру втрачених та переміщених фондів, розсекречених фондів (1991-2000) та створення пошуково-інформаційної бази даних «Вигнані до Німеччини».

2002 рік

11 лютого розпочато здійснення спільного проекту держархіву області та

облдержтелерадіокомпанії «Скіфія», розрахованого на кілька років, з підготовки циклу передач телепрограми «XX століття. Херсонський хронограф» за кінодокументами 1960-1990 pp., що зберігаються в держархіві області. Півгодинна програма виходить в ефір щотижня і вже має багато прихильників. Вона дозволяє поринути у цікаву і

неповторну історію краю, побачити людей, що розбудовували Херсонщину.

21 лютого на базі архівного відділу Цюрупинської райдержадміністрації держархівом області проведено кущовий міжвідомчий семінар-практикум для відповідальних за архівні підрозділи підприємств АПК Голопристанського,

Каланчацького та Цюрупинського районів з питань забезпечення збереженості документів НАФ. У

роботі семінару взяв участь заступник голови Цюрупинської райдержадміністрації С.П.Марченко.

1 березня у приміщенні Херсонського краєзнавчого музею відкрилася виставка «Шляхами долі» з нагоди 10-річчя обласного відділення товариства німців України «Відергебурт», на якій держархів області розмістив документи, пов'язані з історією заселення і життя німецьких колоній у Херсонській губернії в кін. XVIII на поч. XIX ст.

14 березня в рамках заходів облдержадміністрації щодо відзначення в області 85-ї річниці утворення Української Центральної Ради у читальному залі держархіву області відкрито експрес-виставку документів і матеріалів. За документами архівних фондів вийшли в ефір радіо- і телепередача, в яких висвітлено події становлення української державності на Херсонщині.

19 березня у держархіві області відбулося засідання колегії, на якій розглянуто питання про заходи державних архівних установ області щодо забезпечення реалізації Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» (нова редакція) та стан роботи із зверненнями громадян, установ, підприємств і організацій у Херсонському міському архіві за останні три роки. Колегія схвалила заходи державних установ області щодо забезпечення реалізації нової редакції Закону з урахуванням висловлених під час обговорення доповнень.

21 березня за ініціативою держархіву області спільно з відділом у справах національностей та міграції облдержадміністрації у приміщенні Центру підвищення кваліфікації державних службовців і керівників державних підприємств, установ і організацій проведено засідання круглого столу на тему: «Національні меншини Херсонщини: історія і сучасність», в якому взяли участь архівісти, працівники краєзнавчого музею, обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О.Гончара, історичного факультету Херсонського державного педагогічного університету, обласного центру народної творчості та керівники товариств національних меншин області. На засідання були запрошені представники місцевих засобів масової інформації. До круглого столу держархівом області був спеціально підготовлений буклет архівних фондів, де вміщено інформацію про джерелознавчу

базу щодо семи найбільших за чисельністю національних меншин Херсонщини.

25 квітня на базі архівних відділів Бериславської, Цюрупинської райдержадміністрацій з начальниками архівних відділів проведено міжрайонні семінари-наради з питань упорядкування документів реформованих сільгосппідприємств.

5 травня для учнів Херсонського ліцею журналістики, бізнесу та правознавства проведено виставку архівних документів «Діяльність правоохоронних органів Херсонщини у XIX - на поч. XX ст.».

6 травня за участю ветерана Великої Вітчизняної війни А.Паливоди в ефірі прозвучала підготовлена архівом радіопередача «Солдати Вітчизни. Бійці воєнно-відновлювальних загонів Наркомату річкового флоту СРСР».

8-9 серпня для керівників та спеціалістів державних архівних установ області проведено семінар-практикум з питань роз'яснення положень нової редакції Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» і науково-технічного упорядкування документів ліквідованих установ (м. Херсон).

26 вересня на базі ВАТ «Херсонавтотранс» відбулося виїзне розширене засідання ЕПК держархіву області. На ньому були присутні члени ЕК обласного виробничого управління меліорації та водного господарства, ДП «Херсонавтодор», відповідальні за архів ДППЗ «Укрпошта» та інших установ.

18 листопада розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 1110 затверджено Положення про державний архів Херсонської області.

21 листопада у залі художнього музею ім. О.Шовкуненка архівістами організовано вечір пам'яті «Люди, як зорі», присвячений 100-річчю від дня народження видатної вченої, доктора фізико-математичних наук, астронома, монахині в миру, О.І.Казимирчак-Полонської та 115-річчя з дня народження заслуженого художника України Г.В.Курнакова.

20 грудня до Дня працівників архівних установ відкрита виставка «Унікальні документи державного архіву Херсонської області».

2003 рік

26-27 лютого відбулась підсумкова колегія держархіву області, в роботі якої взяли участь начальники архівних відділів райдержадміністрацій та міськрад, відповідальні за архіви установ, підприємств, організацій. На колегії були присутні заступник голови обласної ради та заступник керівника апарату облдержадміністрації. У «Таврійських новинах» на обласному телебаченні в

той же день показано репортаж про засідання колегії. Проведено розширене засідання ЕПК держархіву області, на якому розглянуто питання про стан упорядкування документів агропідприємств.

3-5 березня держархів області на базі Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних

підприємств, установ та організацій проводив 3-денний семінар-практикум «Архівна система України в світлі Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установ» для завідувачів архівів підприємств, установ і організацій. В програмі семінару: лекції та практичні заняття, в тому числі виїзні для ознайомлення з роботою архівного підрозділу ВАТ «Херсонські комбайни», обмін досвідом, психологічний тренінг, консультації та анкетування, які підготовлені працівниками держархіву області та викладачами вищих навчальних закладів.

15 травня у читальному залі держархіву області відбулась презентація книги «Немцы Херсонщины: Аннотированный перечень дел государственного архива Херсонской области (1919-1930)» за участю представників німецького національного товариства, установ освіти та культури міста.

6 червня в Херсонській обласній універсальної наукової бібліотеки ім.О.Гончара для учасників міжнародної конференції «До 200-річчя переселення німців» організована виставка архівних документів «З історії переселення німців у північне Причорномор 'я».

22 липня згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1132 заступник директора держархіву області О.Марущак нагороджена Почесною грамотою та пам'ятним знаком.

20 серпня у держархіві області організовано День відкритих дверей з нагоди святкування 12-ї річниці Незалежності України. У читальному залі відкрито експозицію виставки документів і матеріалів «З історії державотворення на Херсонщині», яка відображала витоки української державності на теренах Херсонщини з 1880-х -до поч. 1920-х pp., в т. ч. діяльність «Просвіти» і державотворчу роботу таких видатних особистостей, як І.Челкж, А.Грабенко, В.Кедровський, М.Чернявський, С.Шульгін, М.Куліш та ін.

29 серпня в рамках циклу радіопередач, присвячених 225-річчю заснування м.Херсона, в ефірі прозвучала розповідь про документи з фондів держархіву області.

11-12 вересня на базі Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій держархів області провів семінар-практикум з відповідальними за архів відділів апарату та структурних підрозділів облдержадміністрації щодо впровадження нормативно-правових актів з питань збереженості документів. У програмі семінару: лекції та практичні заняття, в т. ч. виїзні, для ознайомлення з роботою архівного підрозділу управління культури облдержадміністрації; обмін досвідом, консультації,

підготовлені архівістами, та екскурсія по фондах держархіву області.

19-23 вересня працівники держархіву області взяли участь у обласних заходах, присвячених 225-річчю Херсона:

у виставковому залі Херсонського краєзнавчого музею відкрито виставку, підготовлену працівниками музею спільно з архівістами. Для експонування спеціально виготовлені факсимільні копії документів із фондів держархіву області з автографами видатних осіб, які зробили значний внесок у розбудову Херсона - Г.Потьомкіна, І.Ганнібала, А.Рішельє, О.Ланжерона, Й. де Рибаса. Виставку відвідав разом з керівниками області та міста Міністр культури і мистецтв України Ю.Богуцький;

- працівники держархіву області стали учасниками та виступали з доповідями на міжнародній науковій конференції «Пам'ятні дати в історії рідного краю», що проходила в Херсонському державному університеті. У рамках програми конференції директором А.В.Карповою як членом оргкомітету проведений круглий стіл в держархіві області, присвячений 220-річчю утворення Херсонської губернії; до конференції спільно з Херсонським державним університетом видано 12-й випуск збірника наукових праць «Південний архів», в якому вміщено сім статей, авторами яких є архівісти;

- директор архіву розповіла радіослухачам про історію святкування херсонцями 100-літнього ювілею міста.

23 вересня відбулось чергове засідання колегії держархіву області, на якому розглядались питання про роботу архівного відділу Бериславської райдержадміністрації щодо формування НАФ та впровадження нормативно-правових актів в архівних підрозділах установ району; про результати перевірки наявності справ в архівних відділах Великоолександрівської, Високопільської.

Нововоронцовської і Чаплинської

райдержадміністрацій. В роботі колегії взяли участь начальники зазначених архівних відділів райдержадміністрацій, на засідання була присутня заступник керівника апарату облдержадміністрації.

26 вересня за результатами щорічного конкурсу наказом Держкомархіву України №

129 присуджено Диплом II ступеня авторському колективу за підготовку анотованого переліку справ держархіву області «Немцы Херсонщины».

29 жовтня держархівом області організовано виставку фотодокументів, присвячену 85-річчю ВЛКСМ, що експонувалась в обласному Палаці молоді.

6 листопада в управлінні економіки облдержадміністрації прочитано лекцію «Історія Херсона в архівних документах». Увазі присутніх запропоновано також виставку копій унікальних документів архіву.

12 листопада відповідно до наказу Держкомархіву України від 14 квітня 2003 р. «Про посилення пожежної безпеки державних архівних установ» і плану заходів щодо поліпшення умов зберігання архівних фондів та запобігання надзвичайним ситуаціям в державних архівних установах області, затвердженого головою Херсонської облдержадміністрації 4 червня 2003 р., у держархіві області відбувся семінар-практикум, в якому взяли участь керівники архівних відділів райдержадміністрацій і міських рад.

15 листопада завершено підготовку реєстру фондів держархіву області в рамках програми створення електронної версії Центрального фондового каталогу України «Архівні фонди України».

21 листопада до Дня пам'яті жертв голодомору і політичних репресій в держархіві області відкрито виставку архівних документів «Голодомор 1932-1933 pp. на Херсонщині». Документи виявлено переважно у фондах комітетів КП(б)У, органів радянської влади різних рівнів, державного політичного управління, профспілок,

підприємств та установ Херсонщини. Одночасно з відкриттям виставки відбулась презентація підготовленого та випущеного архівом 5-го випуску серії «Бібліотечка архіву» з добіркою документів «З історії голодомору на Херсонщині у 1932-1933 pp.». Облдержтелерадіокомпанією спільно з архівістами підготовлено сюжет про ці події, який пройшов в обласному телеефірі.

25 листопада архівісти взяли участь в літературно-музичному вечорі, присвяченому 140-річчю від дня народження письменника, мовознавця Бориса Грінченка, який жив і працював на Херсонщині у 1886-1887 pp. Вечір відбувся в обласній наукові бібліотеці ім. О.Гончара, на якому були присутні представники культурних товариств та установ міста.

10 грудня підписано до друку Путівник «Державний архів Херсонської області».

22 грудня Указом Президента України № 1477/2003 головному науковому співробітнику держархіву області Л.Виноградовій присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури» (вперше архівісту в регіоні).

2004 рік

5 лютого у державному архіві області відкрита виставка документів присвячена 50-річчю приєднання Криму до України: «Будівництво Північно-Кримського каналу».

26 лютого відбулися розширене засідання ЕГІК та робоча нарада за участю начальників архівних відділів райдержадміністрацій, завідувачів архівних відділів, міських рад та спеціалістів держархіву. На засіданні підбито підсумки роботи за рік та проаналізовано стан матеріалів, що подавались протягом року на розгляд ЕПК, розглянуті анотовані переліки унікальних документів. На нараді обговорено питання організації перевіряння наявності та стану справ, проведення перевірок в архівних підрозділах підприємств, установ і організацій.

19 березня рішенням сесії Херсонської обласної ради № 254 затверджена Прог рама розвитку архівної справи та збереження архівних фондів на 2004-2005 роки.

21 березня у Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій для голів сільських і селищних рад відкрита виставка архівних документів «З історії сільських та селищних рад Херсонщини».

23 березня державний архів області підготував власний розділ виставки документів «Херсонській області 60 років» у приміщенні Херсонського краєзнавчого музею.

27 березня для працівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації проведено семінар-тренінг «Сучасні вимоги з організації діловодства. Складання та оформлення документів».

8 травня пройшли святкові збори за участю ветеранів війни і праці, присвячені Дню Перемоги, виставка «Документи ДАХО періоду Великої Вітчизняної війни» та видань воєнних років з приватної колекції краєзнавця М.А.Ємельянова.

13 травня проведено розширений семінар-практикум та нарада з питань впровадження Основних правил роботи державних архівів України в діяльність архівних установ області за участю першого заступника голови Держкомархіву України К.Є.Новохатського, керівного складу

райдержадміністрацій і міськвиконкомів, начальників архівних відділів. Відбулась презентація Путівника «Державний архів Херсонської області».

4 червня вийшла в ефір телепередача «Деякі сторінки з воєнної історії Херсонщини 1941-1945 рр.» (20 хв.).

Червень-липень організовано семінари-практикуми з установами - джерелами формування НАФ щодо упорядкування документів власними силами.

10 серпня видано розпорядження голови облдержадміністрації № 857 «Про створення в області трудових архівів».

12 серпня у приміщенні Херсонського краєзнавчого музею відбулася виставка «Ми - з У країни» з використанням архівних документів.

20 серпня до Дня Незалежності України проведено День відкритих дверей, виставка «Українська національна ідея в документах архіву». Організована екскурсія по архіву для учнів і студентів міста.

5 жовтня у приміщенні школи-гімназії № 20 організована пересувна експрес-виставка

«Документи з історії Кримської (Східної) війни 1854-1856 pp.».

12 листопада рішенням наукової ради Державного комітету архівів України за підготовку Путівника «Державний архів Херсонської області» авторському колективу присуджена премія ім.Василія Веретеннікова у номінації «Археографія, архівна евристика».

15 грудня спеціалісти держархіву області взяли участь у V обласній краєзнавчій конференції (м.Миколаїв) «Історія. Етнографія. Культура. Нові

дослідження», з доповіддю «У системі земського самоврядування» виступила Н.Кузовова.

21 грудня Указом Президента України № 1515/2004 присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури» директору держархіву області А.Карповій.

24 грудня до Дня працівників архівних установ проведено колоквіум «Люди. Події. Факти. До 60-річчя Перемоги над нацизмом» за участю представників установ культури і освіти, викладачів історії шкіл та міст області.

25 грудня завершено створення об'єднаних архівних фондів первинних парторганізацій Компартії України Херсонської області та технічне редагування електронної версії реєстру фондів держархіву області.

27 грудня видано випуск № 6 у серії «Бібліотечка архіву» з добіркою документів «Східна (Кримська) війна і Херсонщина. 1853-1855рр.».

2005 рік

15 січня спільно з управлінням культури обласної державної адміністрації і Херсонським краєзнавчим музеєм організована презентація пересувної виставки «Влада очима історії».

5 лютого директор держархіву А.В.Карпова очолила координаційну раду з підготовки тому «Звід пам'яток історії та культури України. Херсонська область», розпочалась робота архівістів над описовими статтями до Зводу.

20 лютого за участю начальників архівних відділів у держархіві області пройшов семінар з питань впровадження Основних правил роботи державних архівів України.

6 березня підготовлені публікації для спеціального випуску часопису «Архіви України»: Л.Митницька «Фотодокументи державного архіву Херсонської області періоду Другої світової війни»; Ю.Коник «Огляд фондів херсонського окружного комісара і комісара м. Херсона періоду нацистської окупації України»; Н.Кузовова «Побут населення Херсонщини за часів нацистської окупації»; А.Карпова, Л.Виноградова «Окупаційна преса Херсонщини», «Документи з фільтраційних справ остарбайтерів Херсонщини»; О.Стукалова «Огляд фондів «усної історії» Державного архіву Херсонської області періоду Другої світової війни».

25 квітня на базі архівного відділу Бериславської райдержадміністрації відбулося розширене засідання ЕПК держархіву області. У ньому брали участь начальники та співробітники архівних відділів Бериславської,

Великоолександрівської, Каховської, Ново-воронцовської, Новотроїцької і Чаплинської райдержадміністрацій.

Квітень-травень. В обласному Центрі туристично-краєзнавчої творчості учнівської молоді

відкрита виставка архівних документів «Звитяга, жертовність, подвиг», проведено 10 екскурсій для учнів та вчителів-істориків шкіл області. Пройшов цикл телесюжетів до 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні: «Холокост на Херсонщині», «Невільники третього Рейху», «О.Ладичук - керівник партизанського руху на Херсонщині».

4 травня видано розпорядження голови облдержадміністрації № 597 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення в області поліпшення зберігання архівних документів» та № 500 «Про створення комісії для оцінки стану системи кондиціонування повітря у держархіві області».

25 травня керівником апарату облдержадміністрації затверджені плани заходів по виконанню розпоряджень Президента України від 13.05.2005 № 957/2005-рп та голови облдержадміністрації від 04.05.2005 № 497 щодо посилення роботи по збереженості документів Національного архівного фонду.

7 червня у держархіві області підготовлена і експонувалась виставка «Невільники Третього Рейху» до 60-річчя початку Великої Вітчизняної війни.

ЗО червня відбулося розширене засідання ЕПК, на якому розглянуто підсумки перевірки наявності справ в установах. У роботі комісії взяв участь голова правління фірми «Херсонвзуття».

13 липня в управлінні Державного казначейства Херсонської області відкрита виставка «З історії казначейства Херсонської та Таврійської губерній».

10 серпня в актовому залі художнього музею ім.О.Шовкуненка відбулися урочистості з нагоди передачі родинного архіву Фальц-Фейнів на державне зберігання за участю Фрідріха Едуардовича

Фальц-Фейна з членами сім'ї (Ліхтенштейн), представників керівництва області та міста, голови Державного комітету архівів України, керівників заповідника Асканія-Нова, громадськості міста.

З вересня в Херсонському державному університеті для учасників міжнародної наукової практичної конференції експонувалась виставка архівних документів «З історії міського самоврядування».

Вересень-жовтень. На базі держархіву області, архівних відділів Білозерської і Новотроїцької райдержадміністрацій організовані кущові семінари з питань розвитку архівної справи та створення трудових архівів у області.

10 листопада до Дня пам'яті жертв голодомору та політичних репресій у приміщенні держархіву області експонувалась виставка документів, підготовлені радіо- та телепередачі.

З грудня завершено створення електронної версії довідника «Адміністративно-територіальний поділ Херсонщини».

24 грудня відзначення Дня працівників архівних установ відбулося у Херсонському обласному музично-драматичному театрі ім.М.Куліша. Вийшла в ефір телепередача «Спільна мова». На запитання телеглядачів відповідали директор держархіву області та заступник директора, начальник архівного відділу Новокаховської міськради.

2006 рік

10 лютого проведено семінар з питань розвитку архівної справи та забезпечення упорядкування і організації прийому документів по виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних голів за участю начальників архівних відділів районних державних адміністрацій та міських рад.

13 травня на базі обласного Центру туристично-краєзнавчої творчості учнівської молоді в рамках виконання плану заходів, присвячених 85-річчю архівної служби на Херсонщині, організовані читання «Архівні джерела як складова історичної пам'яті» за участю архівістів, працівників обласного краєзнавчого музею, обласної наукової бібліотеки ім. О.Гончара, обласного художнього музею ім.О.Шовкуненка, краєзнавців.

20 травня працівники держархіву області брали участь у заході «Діалог з історією», присвяченому 200-річчю освячення Катерининського собору в м.Херсоні в обласній науковій бібліотеці ім. О.Гончара, на якому представлена виставка цифрових копій унікальних архівних документів.

10 червня вийшли друком видання:

- Колекція карт і планів. Опис фонду № 302;

- буклет «Державного архіву Херсонської області» (українською, англійською та російською мовами).

5 липня рішенням сесії Херсонської обласної ради № 42 затверджена Програма розвитку архівної справи в області на 2006-2010 роки.

14-15 вересня організовано семінар працівників державних архівних установ області низової ланки з питань оприлюднення архівної інформації під час проведення інформаційних заходів (Основні правила роботи державних архівів України) та з нагоди 85-річчя архівної служби на Херсонщині. Проведено наступні заходи:

- День відкритих дверей в архівному відділі Цюрупинської райдержадміністрації;

- відвідування архіву сільської ради с.Велика Кардашинка Голопристанського району;

- презентація пересувної виставки архівних документів «Шалом, пам'ять!» з нагоди 80-річчя створення Сейдеминуського єврейського національного району за участю представників релігійних та громадських єврейських організацій, установ культури міста у актовій залі херсонського художнього музею ім.О.Шовкуненка;

- відкритий урок на тему: «Херсонщина на тлі боротьби за державність України в 1917-1920рр. за матеріалами державного архіву області» в школі-гімназії № 6.

22 листопада спільно з універсальною обласною науковою бібліотекою ім. О.Гончара проведена презентація виставки «Пам'яті жертв голодомору та політичних репресій в Україні».

25 листопада завершена підготовка до друку Анотованого реєстру фондів держархіву області до 1917 року.

Матеріали до хроніки підготували Крючковська В.М., начальник відділу організації та координації архівної справи та Виноградова JI.B., головний науковий співробітник держархіву області
 

Бібліотечка архіву Константы № 13