День за днем: хроніка подій революції на Херсонщині 1918 р.
1918 рік

 

2 січня

Урочисто відкрито будинок юнацтва.

Родной край.   1918.   9 січня.

 

4 січня

Початок військових дій українських радянських військ проти Центральної Ради.

История УССР. Хронологический справочник. -К., 1990. - С 197

 

Відбулось об'єднане засідання Виконкому Херсонської Ради робітничих і солдатських депутатів і Ради військових депутатів міста Херсона. Було вирішено об'єднатись на платформі визнання влади УНР.

Солдат и рабочий. - 1918. - 9 січня.

 

У Херсоні за розпорядженням начальника міської міліції стрілки годинників переведено на годину назад, тобто, на "старий час".

Родной край, - 1918. - 4 січня.

 

У приміщенні 1 чоловічої гімназії відбувся традиційний студентський бал.

Родной край.   1918. - 4 січня.

 

6 сiчня

Товариство "Українська Хата" реорганізоване у Херсонське товариство "Просвіта", головою якої обрано Івана Микитовича Челюка.

Родной край. 1918. - 11 січня..

 

Берислав. Вийшов перший номер газети "Известия Бериславского Совета рабочих, солдатских и крестьянских депутатов".

Победа Советской власти на Херсонщине... - С. 329

 

У Революційному клубі (колишній будинок П. І. Соколова) член Установчих Зборів І.Скляр прочитав лекцію "Диктатура пролетаріату чи диктатура буржуазії".

Солдат и рабочий. - 1918. - 6 січня.

 

1-9 січня

У Херсоні відбулись вибори до Українських установчих зборів. У виборах взяли участь 12036 херсонців. За більшовиків проголосували 3821, за українських есерів - 2040, 1384 за єврейський національний блок, 1099 - за лівих есерів, 1074 -за українських соціал-демократів.

Родной край. - 1918. - 9, 12 січня.

 

9 січня

За постановою губернського комісаріату Херсонщини і Військово-революційного комітету вперше відкрито відзначався траурний день розстрілу робітників 9 січня 1905 року. На площі Свободи відбувся мітинг і розпочалася демонстрація.

Солдат и рабочий. - 1918.- 9 січня.

 

У газеті "Солдат и рабочий" надруковано наказ про демобілізацію козаків 44-го запасного полку. На мітингу, який відбувся в цирку Стрепетова, солдати вирішили залишити зброю собі.

Солдат и рабочий. - 1918. - 9 січня.

 

Товариство "Бнойс-Цион" провела в Центральній Талмуд-Торі лекцію для єврейських жінок "Роль єврейської жінки в національному вихованні".

Родной край. - 1918. - 9 січня.

 

В українському національному театрі відбулись організаційні збори української студентської громади.

Родной край. - 1918. -9 січня.

 

10 -11 січня

У Херсоні в зв'язку з масовою демобілізацією та роззброєнням військових частин різко загострилась соціально-політична ситуація. Частина херсонців розгромила арсенал та продовольчі склади.

За повідомленнями "Родного краю " і "Перемоги Великої Жовтневої революції на Україні", т. 2. - К., 1967. -С. 307.

 

11 січня.

Збори полкових і ротних комітетів ухвалили видати загонам Червоної гвардії зброю для патрулювання у місті.

Перемога Великої Жовтневої революції на Україні, т.2. - К., 1967.- С. 307.

 

В місцевих газетах надруковано оголошення за підписами Губернського комісаріату, Революційної Ради, Військово-Революційного комітету, Ради робітничих і солдатських депутатів. Губернської Ради селянських депутатів, повітової ради селянських депутатів про те, що вклади городян в банках не будуть конфісковуватись.

Родной край. -1918.   11 січня

 

13 січня.

На терміновому засіданні представників Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів і революційних організацій створено Військово- революційний штаб, який оголосив у Херсоні військовий стан.

Родной край.   1918. -13 січня, Перемога Великої Жовтневої революції на Україні, т.2...і - С. 307.

 

Надрукована постанова міського голови про відміну переводу стрілки на годину назад " и в будущем передвижение стрелки должно производиться по г. Херсону лишь по распоряжению городского самоуправления" - йшлося в цій постанові.

Родной край.   1918.-13 січня.

 

14 січня

Відбувся концерт Українського національного театру, в якому взяли участь всі кращі сили колективу.

Родной край. - 1918. -13 січня.

 

17 січня

В Успенському соборі міста пройшла панахида по забитим у Петрограді членам Установчих Зборів А.І. Шингареву та Ф. Кокошкину. Панахиду організували Херсонський міський комітет партії народної свободи, бюро загальностудентської фракції партії народної свободи, херсонське товариство лікарів, бюро херсонського відділення Всеросійського Союзу вчителів.

Родной край. -1918.-18 січня.

 

18 січня

Для охорони порядку, боротьби з анархією і самосудами створено в місті «Вільне козацтво», обрана його повітова Рада, яка розмістилася в будинку колишнього Дворянського зібрання.

Родной край. - 1918. - 23 січня.

 

21 січня

Надруковано заяву Херсонського губернського комісара Г. В. Няньчура, в якій нагадувалось, що Херсонщина є невід,ємною частиною УНР, і комісари, що не затверджені урядом України, не мають права надсилатись до будь-яких з її установ.

Родной край.   1918. - 21 січня.

 

У залі морехідного училища відбулись збори євангельських християн, на яких були проголошені проповіді на тему спасіння душі та істинної свободи.

Родной край. -1918. - 27 січня.

 

23 січня

Херсонська рада єврейської громади урочисто відкрила свої засідання. Але частина депутатів від національно-демократичної групи покинула засідання.

Родной край. - 1918. - 24 січня.

 

24 січня

У приміщенні Українського національного театру розпочали роботу курси по вивченню української мови. Заняття проводились тричі на тиждень. Читались лекції з української мови, історії України, української літератури, географії.

Родной край. -1918. -24 січня.

 

25 січня

Газета "Родной край" повідомляла: ''Третий день почтовая корреспонденция не отправляется из Херсона и не получается в город. В Казенном саду уничтожены все вербовые деревья. Жители производят самовольную порубку фруктовых деревьев".

Родной край. - 1918. -25 січня.

 

26 січня

«Залізничне сполучення припинено на невизначений термін», - повідомила газета "Родной край'' 26 січня 1918 року.

 

27 січня

Мандатна комісія Ради робітничих і солдатських депутатів надрукувала постанову про перевибори до Ради.

Родной край. - 1918. - 27 січня.

 

У кімнаті більшовиків та лівих есерів при Раді робітничих та військових депутатів розпочався запис у загони Червоної гвардії.

Родной край.   1918.   27 січня.

 

28 січня

Олешки. З'їзд представників селянських організацій Дніпровського повіту обрав тимчасову Раду робітничих, селянських і солдатських депутатів і проголосив владу Рад.

Історія міст і сіл УРСР Херсонська область. - К, 1972. - С. 35.

 

30 січня

Скадовськ. Створено Військово-революційний комітет на чолі з В. С. Бояджієвим.

Історія міст і січ, 1972, - С. 544.

 

Січень

Комітет сіоністської народної фракції "Цеірей-Ціон" заснував вечірні курси по вивченню єврейської мови, історії та літератури. Лекції на курсах читають викладачі місцевої єврейської гімназії.

Родной край. - 1918. - 9 січня.

 

Чалбаси (Виноградово). Ревком створив загін для охорони революційного порядку.

Історія міст і сіл, 1972.   С. 598.

 

Олешки. Відбулися перевибори до міської Ради робітничих і солдатських депутатів, яку очолив М Г. Куліш.

Історія міст і сіл, 1972. - С. 577.

 

1 лютого

Газета ''Родной край" повідомила, що за розпорядженням начальника Одеського поштово-телеграфного округу вводиться новий стиль часу.

Родной край. - 1918. -1 лютого.

 

Початок лютого

При Херсонському товаристві "Просвіта" відкрито бібліотеку для загального використання. В бібліотеці вже є більше 1000 томів.

Родной край. - 1918. - 2 лютого.

 

2 лютого

Рада Херсонського товариства "Просвіта" оголосила про наміри відкрити на Сухарному і Військовому безкоштовні початкові школи з українською мовою викладання.

Родной край. - 1918. - 2 лютого.

 

17 (4) лютого

Нова Маячка. На мітингу обрано ревком, який очолив І. В. Леоненко. Пізніше був створений червоногвардійський загін. Згодом бійці новомаячківського загону влились до Дніпровського загону легендарного І. І. Матвеева, воювали під Новоросійськом, Ставрополем, Катеринодаром.

Історія міст і сіл, 1972.- С. 615.

 

Олешки. Постановою Олешківської Ради робітничих і селянських депутатів міська міліція була ліквідована, замість неї створена Червона гвардія.

ДАХО, фр. З, оп. 1, спр. 2, арк. 1.

 

Херсонський Військово-революційний комітет ухвалив всім офіцерам, які знаходяться не у військових частинах, здати зброю до 10 лютого.

Родной край.   1918.   6 лютого.

 

20-23 (7-10) лютого

Відбувся Херсонський повітовий селянський з 'їзд, який визнав у Херсонському повіті Радянську владу і ухвалив ліквідувати повітове земство, замінити міліцію на загони червоної гвардії.

Родной край. -1918. - 27 (14) лютого

 

20 (7) лютого

Надрукувано інформацію фінансової комісії Херсонської ради робітничих, солдатських, матроських та селянських депутатів про перевірку сейфів у херсонських банках. Як роз'яснили представники комісії, це розпорядження викликане Декретом РНК про націоналізацію.

Родной край. - 1918.   7 лютого, 8 лютого.

 

Відбулось засідання Міської Думи. Як повідомила газета "Родцой край", чутки про закриття Думи перебільшені.

Родной край. - 1918. - 22 (9) лютого.

 

Херсонське кооперативне товариство "Українська книгарня" тиражем в 10 тисяч примірників видала "Байки" Л. Глібова з додатком "Рідні пісні".

ДАХО, Фр. 955, оп. 1, спр. , арк.

 

21 (8) лютого

М. Ф. Чернявський закінчив свої спогади про Михайла Коцюбинського "Червона лілея"

 

22 (9) лютого

Міська газета "Родной край" розпочала вказувати нову і стару дати,

 

24 (11) лютого

Тимчасовий надзвичайний комісар України Серго Орджонікідзе привіз на автомобілі під охороною матросів і червоногвардійців з Харкова у Херсонське відділення державного банку 5 млн. рублів дрібними купюрами.

Родной край.   1918, - 24 (11) лютого

 

За розпорядженням міської управи світло в Херсоні подається з першої години дня до 12 ночі за новим часом.

Родной край. -1918. - 23 (10) лютого

 

25 (12) лютого

Відкрився губернський селянський з'їзд, його засідання проходили в приміщенні цирку Стрепетова під головуванням Кириченка. На з'їзді виступив Серго Орджонікідзе.

Родной край. - 1918. - 26 (13) лютого, Перемога Радянської владина Херсонщині - С. 330.

 

27 (14) лютого

Газета "Родной край" повідомила, що на підставі Декрету Ради Народних Комісарів Військово-революційний комітет наказує усім установам з 10 лютого вказувати час за новим календарем.

Родной край. - 1918. - 27 (14) лютого.

 

28 (15) лютого

Переобрано виконком Ради робітничих і солдатських депутатів, попередні вибори 26 лютого визнані недійсними. Кількість більшовиків у виконкомі зросла до 36 чоловік.

Родной край. - 1918.   28 (15) .лютого, Великий Жовтень і громадянська війна на Україні, - Київ, 1987 - С. 581.

 

1 березня (16 лютого)

Херсонський губернський з'їзд селянських депутатів обрав Херсонським губернським комісаром у громадянських справах Володимира Івановича Асмолова. З 7 по 9 березня до виконання своїх обов,язків приступили інші комісари (військових справ - Кушнеренко, праці - Ступішин, охорони - Горський, народної освіти - Меламед та інші).

Родной край. -1918.-8 березня (23 лютого), 12 березня (27 лютого)

 

2 березня (17 лютого)

Відбувся концерт піаніста П. І. Могилевського. Прозвучали перші твори Скрябіна. Заплановано кілька виступів, присвячених найбільш характерним творам композитора з метою "дойти вместе с публикой до понимания последних шедевров" композитора.

Родной край. - 1918. ~ 23 (10) лютого

 

5 березня (20 лютого)

У Херсоні створено фонд Червоної армії, кошти якого складалися шляхом обкладання заможних верств населення. Купці, землевласники, власники будинків, квартиронаймачі, особи вільних професій повинні були сплатити до 23 лютого два млн. рублів.

Победа Советской власти на Херсонщине. - С. 331., Родной край. - 1918. - 8 березня (23 лютого).

 

6 березня (21 лютого)

При допомозі червоногвардійців зачинено Херсонський окружний суд та розпущені губернські земські збори.

Родной край. - 1918. - 7 березня (22 лютого).

 

7 березня (22 лютого)

Надрукувана постанова Військово-революційного трибуналу про внесення квартиронаймачами плати за житло у касу Ради. Той, хто не виконає розпорядження, буде відданий під суд.

Родной край. - 1918. - 7 березня (22 лютого)

 

Рада "Просвіти" повідомила, що у зв'язку з тривожним часом курси української мови припиняють свою роботу.

Родной край. -1918. - 7 березня (22 лютого)

 

9 березня (24 лютого)

Військово-форштадський загальнорайонний комітет ухвалив перейменувати Офіцерську вулицю на вулицю 9 січня 1905 року.

Родной край. -1918.-9 березня (24 лютого)

 

Військово-революційний трибунал оголосив, що з 6 годин вечора 9 березня розпочнуться арешти всіх, хто не сплатив суми обкладення.

Родной край. - 1918. -10 березня (25 лютого).

 

10 березня (25 лютого)

До Херсона прибули анархісти під головуванням Л. А. Крупника, який створив херсонський бойовий загін терористів. Штаб анархістів розташувався в Старо-Петроградському готелі. В той же день відбулася перестрілка анархістів з міліцією.

Родной край. - 1918. - 10 березня (25 лютого).

 

Після місячної перерви відновила свій вихід українська газета "Дніпро". В цей же день створено міський шкільний український комітет у складі Курінного, Шульгіна, Серебрякова та інших.

Родной край. - 1918. - 10 березня (25 лютого), 12 березня (27 лютого).

 

11 березня - 5 травня

Офіцерський загін генерал-майора М. Г. Дроздовського (1881 -1919) здійснив похід з міста Ясси, де він був сформований, до Ростова через Кишинів, Новий Буг, Каховку, Мелітополь, Бердянськ, Маріуполь.

Гражданская война и военная интервенция в СССР, энциклопедия. 1987.-С.201

 

У Херсоні відзначалась перша річниця російської революції. Відбулась святкова демонстрація.

Родной край. - 1918. -14 березня.

 

14 (1) березня

Надрукувано список Ради комісарів міста Херсона. Голова Ради комісарів Ступишин, його заступник Меламед. Члени Ради: комісар освіти - Меламед, промисловості - Ступишин, юстиції - Крепис, фінансів - Савенко, продовольства - Аносов, військової справи - Кушнеренко, праці - Воронов.

Родной край. - 1918. - 14 березня.

 

15 (2) березня

Надрукувано оголошення про проведення в приміщенні центральної Талмуд-Тори 17 березня загальних зборів спортивного товариства "Маккабі".

Родной край. - 1918. - 15 березня.

 

16 (3) березня

Надруковано повідомлення начальника Херсонської міської міліції Н. В. Крижанівського про те, що міліція - позапартійна організація, яка є єдиним захистом для населення міста.

Родной край. - 1918.-16 березня.

 

В ніч з 16 на 17 (З - 4) березня

Загонами міліції, Союзу фронтовиків, георгіївських кавалерів, студентів були роззброєні загони анархістів та червоної гвардії, зайняте приміщення Ради робітничих та солдатських депутатів.

Родной край. -1918. - 19 березня.

 

17(4) березня

Німецькі війська зайняли Миколаїв.

40 років Радянської влади на Херсонщині. - Херсон, 1957. -С. 29.

 

У Херсоні відбулося вшанування Тараса Шевченка в українському національному театрі.

Олешки. Міське самоврядування ухвалило взяти владу у свої руки. На бік місцевої міліції перейшла частина червоної гвардії. Після перестрілки, яка тривала до вечора, Радянська влада була повалена.

Родной край. - 1918. -19 березня, В ніч з 17 (4) на 18 (5) березня

 

Фронтовики провели обшуки в місті. На Забалці лунали постріли.

Родной край. -1918.-19 березня.

 

18 (5) березня

Опечатані Рада робітничих та солдатських депутатів, Революційний клуб і редакція газети "Солдат и рабочий".

Родной край. - 1918. - 19 березня

 

19 (6) березня

Надруковано звернення міської думи про взяття влади у свої руки. Створена комісія по охороні міста в яку увійшли М. П. Сазонов (голова), С. Д. Аносов, І. В. Балашов, Б. Ф. Бонч-Осмоловський, Г. Н. Гордов, Н. В. Крижановський, Н. Т. Богдановський. Члени Ради робітничих і солдатських депутатів і соціалістичних організацій, що були заарештовані, звільнені.

Родной край. - 1918. - 19 березня.

 

Члени Херсонського губернського комісаріату УНР приступили до виконання своїх обов'язків. Тимчасовим губернським комісаром призначено Д. М. Безуглого, помічником - Б. В. Майлера і тимчасово виконуючим обов'язки помічника Н. П. Топоркова.

Родной край. - 1918. - 20 березня.

 

З Миколаєва до Херсона прибув німецький загін разом із представниками Херсонської української ради.

Победа Советской власти на Херсонщине. - С. 331.

 

В ніч на 20 (7) березня місто оголошено в стані облоги.

Родной край. - 1918. - 20 березня.

 

20 (7) березня

У Херсоні розпочалось збройне повстання робітників та фронтовиків.

Победа Советской власти на Херсонщине. - С. 331.

 

21 (8) березня

На Військовому, Забалці та Сухарному точилися запеклі бої повстанців із батальйоном німецьких солдат.

Історія міст і січ, 1972. - С 87.

 

Друга половина березня

На допомогу повстанцям прибули чисельні загони червоногвардійців та матросів з Одеси, Севастополя, селянські загони з Дніпровського та Херсонського повітів.

Победа Советской власти на Херсонщине. - С. 331.

 

26 (13) березня

Екстрене засідання ради фронтовиків, робітників та матросів обрало "Раду п'яти" у складі Кириченка, Гольца, Негодина, Ільїна, Копотова, яка отримала усю повноту влади по захисту Херсона та його околиць. Для керівництва обороною міста Рада п'яти створила оперативний штаб.

Родной край. - 1918. - 27 (14) березня., Победа Советской власти на Херсонщине. - С. 331.

 

У Херсоні відбулись похорони загиблих у боях повстанців.

Родной край. - 1918. -27 (14) березня.

 

До Херсона прибула груш австрійських військовополонених, які відмовилися йти в бій проти повстанців . їх розмістили в приміщенні колишньої каторжної тюрми.

Родной край. - 1918. - 27 (14) березня.

 

11 (14) березня

Штаб оборони наказав відкрити школи, установи, підприємства і магазини, а також мобілізував усе населення, яке не бере участь у бойових діях, на спорудження окопів. 600 солдат взяли на себе обов'язки охорони міста.

Родной край. - 1918. - 27 (14) березня.

 

Березень

Олешки. Створено Дніпровський партизанський загін під головуванням І.І. Матвеева. Цей загін згодом стане основою Таманської армії, похід якої змалює у романі "Залізний потік" Серафимович.

Історія міст і сіл, 1972. - С . 402

 

3 квітня (21 березня)

Херсонський оперативний штаб закликав селян губернії до боротьби проти австро-німецьких окупантів.

Победа Советской власти на Херсощине. - С. 331.

 

4 квітня (22 березня)

Чорнобаївка захоплена австро-німецькими військами. У селі організовано партизанський загін із 16 чоловік, який очолив А. О. Дяченко.

Історія міст і сіл, 1972.   С. 224.

 

5 квітня (23 березня)

Після трьох тижнів запеклих боїв Херсон був окупований австро-німецькими військами.

Победа Советской власти на Херсощине. - С. 332.

 

4-5 квітня (22 - 23 березня)

У місті пройшли масові арешти повстанців і городян "вследствие их опасных убеждений". З них, за інформацією слідчої комісії, було страчено 7, віддано під громадянський суд 5, звільнено 16, інші перебувають у в'язниці.

Родной край. - 1918. -16 (3) квітня

 

7 квітня (25 березня)

Олешки без бою зайняті окупантами. Фронтовики під час відступу реквізували з Олешківського казначейства 4 млн. руб.

Родной край. - 1918.-10 квітня (28 березня).

 

8 квітня (26 березня)

Гола Пристань і Берислав без бою зайняті окупантами .

Родной край. - 1918.-10 квітня (28 березня).

 

10 квітня (28 березня)

Херсонський губернський комісаріат наказав всім установам і учбовим закладам виготовити і виставити українські прапори, а також переставити годинкову стрілку на 1 годину 8 хвилин назад від старого петроградського часу

Родной край. - 1918. - 10 квітня (28 березня).

 

Відновила вихід українська газета "Дніпро".

Родной край. - 1918. - 10 квітня (28 березня).

 

11 квітня (29 березня)

Губернський комісар видав розпорядження про необхідність волосним земським управам роз,яснити селянам, що вся земля належить трудовому народу і її негайно необхідно засіяти.

Родной край. - 1918. - 11 квітня (29 березня).

 

Розпочала свою роботу слідча комісія по розслідуванню злочинів під час повстання фронтовиків у Херсоні.

Родной край. - 1918. -14 (1) квітня

 

12 квітня (30 березня)

Комісаром з печаті призначено Н. М. Малечу.

Родной край. - 1918. - 12 квітня (30 березня).

 

У місті розпочала роботу міліція.

Родной край.   1918.-13 квітня (31 березня).

 

14 (1) квітня

Кооперативне видавниче товариство "Українська книгарня" повідомило про вихід з друку «Євангелія» українською мовою.

Родной край. - 1918. - 14 (1) квітня .

 

15 квітня

За повідомленням газети "Родной край", на станції Херсон стрілки годинника переведені на "нормальний час" - з берлінського на петроградський час, тобто на годину назад по відношенню до херсонського. По цьому часу відходять поїзди з Херсона.

Родной край. -1918. -16 (3) квітня .

 

Каховку захопили загін генерала М. Г. Дроздовського і австро-угорські частини. Дроздовці в той же день розстріляли 13 радянських активістів.

Історія міст і сіл, 1973. - С. 467

 

19 квітня

Виконавчий комітет Союзу Георгіївських кавалерів оголосив, що йому дозволено діяльність на підставі колишнього статуту. Про отримання дозволу на свою діяльність оголосив Комітет сіоністської народної фракції "Цейрей Цион".

Родной край. -1918.-19 (6) квітня.

 

Створено єврейський національний шкільний комітет. Очолив його Ш. І. Кричевський.

Родной край. - 1918. - 19 (6) квітня .

 

20 квітня

Військова кримська група Павла Болбачана прорвала більшовицький фронт на Сиваші і за короткий час захопила Крим.

Дашкевич Я. Українці в Криму// Сучасність. - 1992. -N94.   С. 103.

 

22 квітня

Помер Херсонський казенний рабин доктор філософії Хлавко Меєрович Гинцбург, брат відомого в Росії скульптора Гинцбурга. X. М. Гинцбург 25 років перебував на посаді херсонського рабина.

Родной край. - 1918.- 24 (11) квітня .

 

23 квітня

Укладена економічна угода між Україною та Німеччиною і Австро-Угорщиною, за якою Україна зобов'язалась поставши впродовж 4 місяців 69 млн. пудів хліба, 400 млн. штук яєць, 2,75 млн. пудів м'яса, 37,5 млн. пудів залізної руди. Крушинський В. Ю., Левенець Ю. Л.

Історія України, довідник. - К, 1993.-СІ27.

 

Губернський комісар Г. В. Няньчур наказав усім установам протягом місяця перевести діловодство на українську мову

Родной край. - 1918. - 23 (10) квітня.

 

24 квітня

Херсонський міський сіоністський комітет оголосив про те, що з дозволу коменданта він розпочав свою діяльність.

Родной край.   1918. -24 (11) квітня.

 

25 квітня

Єврейське спортивне товариство "Маккабі" відновило свою діяльність. На полі спортивного гуртка проводяться заняття по футболу і лаувд-тенісу.

Родной край. - 1918.   25 (12) квітня.

 

Середина квітня

Для дітей 4-7 років обох статей при національній єврейській гімназії Я. Н. Когана відкрився єврейський дитячий сад.

Родной край. - 1918. - 25 (12) квітня.

 

26 квітня

Фельдмаршал Ейхгорн видав наказ про запровадження в Україні німецьких військово-польових судів. Центральна Рада з цього приводу оголосила протест.

Історія України, довідник. - С. 130.

 

В місто прибув штаб 17 австро-угорського корпусу. Генерал від інфантерії Людвиг фон Фабини прийняв командування над гарнізоном Херсона.

Родной край.   1918. - 27 (14) квітня

 

27 квітня

Газета "Родной край" надрукувала повідомлення про смерть засновника зоопарку в Асканії-Нова Фридриха Фальц-Фейна.

Родной край. - 1918. -27 (14) квітня.

 

Як повідомила газета "Родной край", за проханням Грушевського австрійське командування скасувало 12 вироків на страту учасників Херсонського повстання. "На этот раз ходатайство увенчалось успехом", - констатувала газета.

Родной край. - 1918. - 27 (14) квітня

 

28 квітня

Греко-уніатський гарнізонний священник отець Бачинський у Херсонському Римо-католицькому соборі вперше в Херсоні прочитав проповідь українською мовою.

Родной край. - 1918. - 28 (15) квітня

 

Надруковано Наказ губернського комісара Няньчура (з дозволу генерала фон Меца) про святкування в Херсоні 1 травня.

Родной край. - 1918. - 28 (15) квітня

 

29 квітня

Київ. Розгін німецькими окупантами Центральної Ради, створення уряду гетьмана Скоропадського.

История УССР, хронологический справочник. - С. 202.

 

1 травня

Н. Бунцельман передав у дар Херсонському музею 680 примірників закликів, брошур, оголошень, плакатів, газет, сатиричних журналів, поштових карток, марок Херсона, Одеси, Кременчука 1917 - початку 1918 років, що присвячені революційним подіям.

Родной край. - 1918. -- 1 травня (18 квітня)

 

У Херсоні відбулася першотравнева святкова маніфестація. За виразом газети "Родной край", "если манифестация в Херсоне по случаю годовщины революции (в березні) напоминала скорее панихиду, то первомайская демонстрация представляла собою нечто вроде похоронной процессии".

Родной край.   1918. - 3 травня (20 квітня)

 

2 травня

Відбулося об'єднане засідання українських організацій Херсона, на якому розглядалось питання про реорганізацію Революційної Ради.

ДАХО, фр. 955, оп. 1 спр 5, арк 14.

 

6 травня

У день святого Георгія і 10-річчя скаутського руху в Катерининському соборі відбулось освячення прапора херсонського загону бой-скаутів.

Родной край. -1918. - 10 травня (27 квітня)

 

14 (1) травня

Газета "Родной край" повідомила про призначення колишнього голови Олександрійської повітової земської управи Семена Григоровича Пищевича на посаду Херсонського губерніального старости.

Родной край. - 1918. - 14 (1) травня.

 

Правління профспілки робітників друкарської справи оголосило економічний страйк та бойкот підприємцям.

Победа Советской власти на Херсонщине. - С. 332.

 

Травень

У місті тривають арешти учасників повстання фронтовиків.

 

19 травня

За розпорядженням губернського старости С. Г. Піщевича будинок колишнього губернського дворянства, який був зайнятий українськими організаціями, реквізовано для потреб губернських установ.

Родной край. - 1918. - 19 (5) травня.

 

20 травня

Херсонська "Просвіта" прийняла відозву до всіх урядових та громадських установ Херсонщини про збір коштів на влаштування найсвятішого в Україні місця - могили Т. Г. Шевченка у Каневі.

ДАХО, Фр-955, оп. 1, спр. 4, арк. 16   17.

 

21 травня

У Херсоні вийшов перший номер журналу "Юмор".

Родной край. - 1918. - 22 (8) травня.

 

28 травня

З Херсона до центральних держав була вислана велика група фронтовиків.

Родной край. -1918. - 28 (15) травня.

 

28 - 30 травня

У Херсоні відбувся з'їзд землевласників Херсонського та Дніпровського повітів, в якому взяли участь близько 400 землевласників. Головував на з'їзді інженер Іванов, секретарем був П. І. Сиротинський. Одним із головним питань, що розглядались на з'їзді, було повернення самоуправно захоплених земель.

Родной край. - 1918. - 29 (16) травня.

 

30 травня

За розпорядженням губерніального старости Пищевича, випуск газети "Дніпро" зупинено у зв'язку з друкуванням статей, що закликають до повалення уряду пана гетьмана.

Родной край. - 1918. -18 травня за ст. ст.

 

Травень

Діяльність реорганізованої у професійну спілку робітничої молоді Соціалістичної спілки робітничої, учнівської та солдатської молоді Херсона, за розпорядженням влади заборонена.

От кружка к массе. - Херсон, 1923. - С. 9

 

Червень

Відбувся підпільний Херсонський губернський з'їзд робітничої молоді, в його роботі взяли участь 13 делегатів від організацій Одеси, Миколаєва, Каховки і Херсона. Обрано бюро губернської спілки.

От кружка к массе. - С. 10, Великий Жовтень... - С 431.

 

Олешки. Заарештовано члена Правління Олешківської Просвіти", редактора газети "Дніпровська думка" М. Г Куліша. Він перебував у в'язниці близько п'яти місяців.

Забуттю не підлягає. - Херсон, 1994. - С. 125, 127.

 

Каховка. Створено український гурток любителів сценічної творчості, який очолив актор А. Г. Перепелицин.

Родной край. - 29 (16) червня.

 

13 червня

У Херсоні відбувся загальноміський день "Білої ромашки" по збору коштів на утримання хворих на сухоти. В його заходах взяли участь представники громадськості міста. Більше 100 акторів цирку Стрепетова влаштували карнавал на вулицях міста.

Родной край. - 1918. - 13 череня (31 травня).

 

14 червня

У Херсоні з успіхом пройшла вистава Віктора Петіпа " Ренесанс".

Родной край. - 1918. - 14 (1) червня.

 

Австрійським командуванням були заарештовані гласні міської Думи від ''соціалістичного" списку № 9 Рубштейн, Дорфман, Рохлін, Цвифель. Думська делегація на чолі з міським головою Бонч-Осмоловським намагалася в австрійському штабі з'ясувати причини арешту.

Родной край. -1918. -13 (2) червня.

 

15 червня

Міська Дума ухвалила назвати ім'ям Г. В. Плеханова нову школу на Військовому форштадті та перейменувати вулицю Дворянську на вулицю Г. В. Плеханова.

Родной край. - 1918. - 15 (2) червня.

 

20 червня

У приміщенні Українського національного театру розпочали роботу українські вчительські курси.

Родной край. - 1918. - 20 червня.

 

Відкрилися двомісячні курси по дошкільному вихованню за системою Монгесорі. Курси організувало товариство сприяння народній освіті.

Родной край. - 1918. - 28 (15) червня.

 

21 червня

У Херсоні розпочався "Палестинський тиждень", під час якого збиралися кошти на нужди палестинського єврейства, читались лекції з палестинського питання в міській народній аудиторії та місцевих синагогах членом Одеського районного сіоністського комітету Г. А. Бродовським, відбувся концерт, пройшли богослужіння.

Родной край.   1918. - 19. 21 (6, 8) червня

 

У Херсоні засновано оргкомітет по створенню політехнічного інституту на чолі з Б. Ф. Бонч-Осмоловським, заступниками його А. П. Коровяковим і професором А. П. Фан-дер-Флітом.

Родной край. - 1918. - 21 (8) червня.

 

25 червня

У Пушкінській школі, що розташована в приміщенні Музею старожитностей, відкрився третій український дитячий садок. До нього приймаються діти від 6 до 9 років. Перші два працюють на Військовому форштадті при Суворовській школі і на Сухарному при Гоголівській школі. Навчання в садках проводиться за системами Фребеля та Монтесорі.

Родной край. -1918.   27 (14) червня.

 

28 червня

З Херсона відправились чотири реквізиційні загони в Дніпровській та Херсонській повіти. Там вони збирались реквізувати у селян хліб по твердій ціні у разі відмови від добровільного його продажу.

Родной край. - 1918.   29 (16) червня

 

29 червня

Газета "Родной край" повідомила, що в Скадовську на 56 році помер від паралічу серця колишній член Державної Ради від всеросійського дворянства, колишній Таврійський губернський предводитель дворянства Сергій Балтазарович Скадовський.

Родной край.   1918. - 29 (16) червня

 

30 червня

У приміщенні Українського національного театру на шостому літературно-вокальному ранку виступив український хор, актори театру, читав свої твори М. Ф. Чернявский.

Родной край. -1918. - 30 (17) червня.

 

У Херсоні відкрився приватний пункт запису в армію Денікіна для панів офіцерів, юнкерів, студентів, учнів.

Родной край. - 1918. - 30 (17) червня.

 

За іниціативою Херсонського спортивного гуртка і єврейського спортивного товариства "Маккабі" відкрилась літня першість по футболу міста Херсона.

Родной край. - 1918.   29 (16) червня.

 

Червень - липень

Херсонська громадськість урочисто відзначила 50-річчя педагогічної діяльності А. С. Шипової, засновниці та начальниці 2-ої жіночої гімназії.

За повідомленнями газети "Родной край", Херсонський край. - 1918. - 5 липня.

 

Літо

У Дніпровському повіті пройшла хвиля селянських виступів. Селянські загони напали на гетьманську варту у Новій Збур'ївці, розгромили у Скадовську гетьманську варту. Загін І. В. Леоненка і С. І. Десни примусив німецький загін на деякий час залишити Нову Маячку, у Дудчанах створено підпільний ревком, який проводив роботу в трьох волостях: Качкарівській, Золотобалківській, Архангельській. Газета "Родной край" майже не щодня в травні - червні повідомляла про розбійні напади на хутори та численні вбивства землевласників.

Історія міст і сіл, 1972. - С. 402, 545, 578, 615, Родной край. 1918. - травень, червень.

 

1 липня

У Херсоні на Військовому форштадті відкрито четвертий український дитячий садок, а відомий дитячий садок пані Фан-дер-Фліт відкрив додаткове відділення.

Родной край. - 1918.   3, 17 липня.

 

З липня

У Херсоні зняті всі обмеження на нічні пересування публіки.

Родной край. - 1918. - З липня (20) червня.

 

Машинобудівний завод Гуревича після угоди, яку уклали власник заводу Гуревич з губерніальним старостою і австро-угорським командуванням, розпочав свою діяльність.

Родной край. - 1918. - З липня (20) червня.

 

4 липня

І. П. Сазонов відмовився від посади Херсонського міського голови

Родной край. - 1918. - 4, 5 липня (21, 22) червня.

 

Плата за проїзд у залізничному транспорті збільшилась у чотири рази, в швидких та кур'єрських поїздах, крім цього, додалася також доплата за швидкість.

Родной край.   1918. - 4липня (21) червня.

 

Вийшов перший номер газети спілки земельних власників "Херсонський вісник".

Родной край. - 1918, - 4 липня (21) червня.

 

5 липня

Херсонське спортивне товариство оголосило запису секцію греблі.

Родной край. - 1918. - 5 липня (22) червня.

 

6 липня

Херсонським міським головою обрано Бориса Федоровича Бонч-Осмоловського.

Родной край. - 1918. - б, 7 липня (23, 24 червня).

 

Загальноміський шкільний комітет ухвалив прийняти усі заходи для того, щоб залишити в Херсоні Юр'ївський вчительський інститут і знайти для інституту приміщення для проведення навчальних занять.

Родной край.   1918. - 6 липня (23 червня).

 

Початок липня

Близько 150 фронтовиків, учасників Херсонського повстання, які перебували у каторжній тюрмі, вислано за межі Херсона.

Родной край. - 1918. - 16 липня.

 

У Херсоні вибухнула хлібна криза, як повідомляла газета "Родной край", ''хлібні черги" в місті набувають грандіозних розмірів. На чергування городяни відправляються з вечора і беруть з собою стільці і подушки.

Родной край. - 1918.   6, 9 липня (23, 26 червня)

 

11 липня

Газета "Родной край" повідомила, що херсонський підрайонний сіоністський з'їзд обрав Сіоністський комітет у складі X. Абрамовича, Л. Бромберга, І. Дікштейна, Ш. Карчевського, X. Невельштейна.

Родной край.   1918. - 11 липня (28 червня)

 

Середина липня

Ново-Воронцовка. В Іванівській економії з-за діяльності місцевих агітаторів були призупинені сільськогосподарські роботи

Родной край. - 1918.   28 (14) .тпня.

 

16 липня

Катеринбург. Розстріл царської родини.

История УССР, хронгологический справочник. - С. 204.

 

Київ. Видано наказ про призначення відомого громадського діяча, колишнього міського голову, голову Херсонського губернського земства, санітарного лікаря, який створив у місті Херсоні першу в Росії санітарно-бактеріологічну станцію, Євгена Івановича Яковенка на посаду заступнка міністра народного здоров'я.

Родной край.   1918. - 8 серпня (26 липня).

 

18 липня.

На курсах української мови для народних вчителів у Херсоні розпочав лекції видатний український поет-модерніст Петро Карманський.

Родной край. - 1918. - 19 липня.

 

19 липня

У Херсоні відкрився Херсонський політехнічний інститут.

Родной край. - 1918.-19 (7) липня.

 

20-21 липня

В Олександрівському паркі (сучасний парк імені Леніна) відбулось велике українське свято-ярмарок під назвою "Сорочинський ярмарок".

Родной край. -1918.   17 липня.

 

21 липня

Відбувся футбольний матч між командами Миколаєва та першої команди Херсонського спортивного гуртка.

Родной край. - 1918. - 20 (7) липня.

 

25 липня

В Успенському соборі за ініціативою місцевих монархістів пройшла панахида по загиблому імператорові. "Многие плакали навзрыд, особенно женщины. Собор не мог вместить всех желающих попасть на панихиду".

Родной край.   1918. - 26 (13) липня.

 

28 липня

За містом відкрилась літня дитяча колонія (тобто літній табір) для дітей міських шкіл - "первый опыт разумного и полезного отдыха для слабых здоровьем учащихся детей". Колонією завідував Г. П. Крисін.

Родной край. - 1918. - 26 (13) липня.

 

29 липня

Горностаївка. На засіданні підпільного ревкому вирішено створити селянський партизанський загін. Його очолив В. Ф. Шпехх. Загін об'єднав селян Горностаівки, Завадівки, Костянтинівки, Князе-Григорівки, Милового та інших сіл і налічував восени 1918 року близько 150 чоловік.

Історія міст і сіл., 1972. - С. 417..

 

Липень

У Херсоні знову розпочала вихід українська газета "Дніпро".

Родной край. -1918. - 11 липня.

 

Вийшов перший номер журналу сатири та гумору "Каравела", у підготовці якого брали участь художник з "Сатирикону" Б. Антоновський і київський художник М. Бурк.

Родной край. -1918. - 14 липня.

 

Серпень

У Херсоні створено підпільний окружний військово-революційний комітет на чолі з Б. Михайловичем та Г. Гойловим.

Победа Советской власти на Херсонщине. - С. 332, Великій Жовтень... С. 582.

 

6 серпня

Київ. І з'їзд природників України прийняв ухвалу про перетворення Асканіі-Нова на національний степовий заповідник.

Вісті державного степового заповіднику Чаплі. - Харків, 1924. - там. 3. - С 149 додатків.

 

Початок серпня

Велика і Мала Олександрівки. Невідомі розклеїли прокламації з закликами не працювати на збиранні хліба в економіях.

Родной край. - 1918. - 2 серпня (20 липня).

 

У Херсоні заарештовано відомих громадських діячів, представників соціалістичних партій І. Л. Розенталя і С. Д. Аносова, яких звинуватили в махінаціях у продовольчій управі і протизаконній діяльності. В Одесі заарештовано і переведено до Херсонської губернської тюрми колишнього комісара Херсонського повіту, українського есера І. І. Гаврилюка. Останнього звинуватили у використанні державних грошей на агітацію. Факти розкрадання грошей у відкритому листі до редакції газети "Родной край" спростував колишній губернський комісар Г. В. Няньчур.

Родной край.   1918. - 1. 2, 8. 10. 13 серпня, ДАХО, фр-1821с, оп. 1, спр. 1

 

17 серпня

Нова Воронцовка. Газета "Родной край" повідомила, що в містечку буде відкрита 4-класна гімназія.

Родной край. - 1918. - 17 (4) серпня.

 

30 серпня

Херсонський губерніальний староста С. Піщевич повідомив міністра внутрішніх справ, що затримано та передано австрійському командуванню 6 мешканців Великої Олексацдровки, які звинувачуються у більшовицькій агітації.

Історія міст і січ, 1972. - С. 275.

 

Серпень - вересень

Нова Маячка. Створення підпільного ревкому у складі 5 чоловік.

Історія міст і сіл., 1972. - С. 615.

 

11 вересня

Відбулись багатолюдні збори "общества благоустройства Голопристанского курорта "Гилея". Головою новоствореного товариства обрано колишнього міського голову М. П. Сазонова. В товариство записалось більше ста членів: відомі місцеві інженери, лікарі, земці, священники.

Родной край. - 1918. - 6, 11, 19 (6) вересня (24, 29 серпня).

 

14 вересня

Газета "Родной край" повідомила про обрання міського голови. Ним став І. В. Балашов. Цей крок розцінювався як посилення тиску з боку влади на місцеве самоврядування .

Родной край. - 1918. - 14 (1) вересня.

 

Міська дума ухвалила перевести стрілку годинника на півгодини вперед і просити настоятеля Успенського собору перевести соборний годинник згідно з розпорядженням думи.

Родной край. - 1918. - 14 (1) вересня.

 

19 вересня

Херсонський міський лікар Боровський повідомив, що в Херсоні лютує пошесть "інфлуенці грипу". Міська лікарня переповнена. "Испанская болезнь принимает в Херсоне характер серьезного бедствия. Почти нет семьи, где не было одного или несколько больных. Врачи нарасхват. Больницы переполнены.. .Участились смерти от испанской болезни".

Родной край. -1918. - 19 (6), 24 (11) вересня.

 

24 вересня

Єлисаветградська міська дума заявила про принципіальну згоду розташувати в місті Юр'ївський вчительський інститут.

Родной край. - 1918. - 24 (11) вересня.

 

27 вересня

У літньому театрі "Бомонд" відомий режисер-новатор, естет, автор багатьох парадоксальних книг про театр М. М. Євреїнов прочитав лекцію "Театр і ешафот".

Родной край. - 1918. - 24 (11) вересня.

 

28 вересня

У літньому театрі "Бомонд" королі російського кіно Віра Холодна (1893 - 1919) і Йосип Руніч (роки народження та смерті невідомі) дали один концерт.

Родной край.   1918. - 25 (12) вересня

 

3 жовтня

Учбові заняття в 1 чоловічої гімназії припинились у зв'язку з хворобою більшості викладачів і смертю від іспанки одного з них. Незабаром більшість учбових закладів припинять свою роботу з-за хвороби і смертей вчителів. У Херсонському повіті протягом тижня захворіло 4789 чоловік.

Родной край. - 1918. - З, 9, 16 (3) жовтня (20, 26 вересня).

 

8 жовтня

Херсонський губернський староста повідомив, що у зв'язку з прийняттям нового Закону про вибори Херсонська міська дума розпускається.

Родной край. - 1918. -8 жовтня (25 вересня)

 

9 жовтня

На Рум'янцевської вулиці міста Херсона були знайдені прокламації партії комуністів-більшовиків.

Родной край. - 1918. - 9 жовтня (26 вересня)

 

14 жовтня

По всій Україні за наказом гетьмана введено східноєвропейський час. Для того, щоб ввести новий час в Херсоні, необхідно, коли на сонячному годиннику 12 година дня, перевести стрілку годинника на 9 хвилин 57 секунд.

Родной край. - 1918. - 17 (4) жовтня

 

19 жовтня

Газета "Родной край" повідомила, що отаманом добровольчих дружин у Херсонській губернії призначено Гоголя-Яновського.

Родной край. - 1918.   19 (6) жовтня

 

26 жовтня

На загальних зборах Херсонського відділу- Ідіше Культур-Ліги обрано Правління організації.

Родной край. - 1918. - 25 (12) жовтня.

 

Жовтень

Верхній Рогачик. Підпільники напали на розташований у селі загін державної варти, захопили 42 гвинтівки, 12 револьверів, 15 шабель, 10 гранат, а після цього створили партизанський загін на чолі з І. С. Мойсеєнком.

Історія міст і сіл., 1972. - С. 291.

 

23 жовтня

Херсонський комітет КП(б)У звернувся із закликом про боротьбу проти гетьмана та угодовської політики меншовиків.

Победа Советской власти на Херсонщине. - С. 333.

 

Жовтень - грудень

У районі Великої Лепетихи діяв партизанський загін під проводом місцевого вчителя К.Т. Івденка.

Історія міст і сіл., 1972. - С. 239.

 

1 листопада

Пройшли загальні збори членів Партії Народна Свобода.

Родной край. -1918. - 1 листопада (19 жовтня)

 

3 листопада

У Народній аудиторії (сучасні розвалини Будинку офіцерів) відбулось урочисте відкриття Херсонського політехнічного інституту.

Родной край. - 1918. - З листопада (21 жовтня.)

 

Союз георгіївських кавалерів ухвалив на власних зборах сформувати георгіївську роту для охорони порядку в місті.

Родной край.   1918. - 6 листопада (24 жовтня).

 

Початок листопада

У Херсон введено німецький військовий загін.

Родной край. - 1918.   7 листопада (25 жовтня).

 

4 листопада

Товариство сприяння народній освіті урочисто відкрило у Херсоні народний університет з двома факультетами -Історико-літературним та природничо-математичним.

Родной край.   1918.   30 (17) жовтня, 3 листопада (21 жовтня)

 

6 листопада

За розпорядженням губерніального старости, для охорони порядку в місті розпочалось формування добровільних дружин.

Родной край. - 1918.   8 листопада (26 жовтня).

 

7 листопада

Австрійці розпочали вивід із Херсона своїх військових підрозділів.

Родной край. - 1918. - 8 листопада (26 жовтня).

 

Новий міський голова С. В. Марченко вступив у свої обов,язки.

Родной край. - 1918. - 8 листопада (26 жовтня).

 

10 листопада

У літньому театрі "Бомонд" О, М. Вертинський (виконавець печальних пісень П'єро) дав єдиний концерт.

Родной край. - 1918. - 9 .листопада (27 жовтня).

 

У Херсонській губернії та Дніпровському повіті гетьманом оголошено військовий стан.

Родной край.   1918. - 10 листопада (28 жовтня).

 

11 листопада

Комп,єн. Перемирення між Німеччиною та Антантою. Завершення першої світової війни. Наказ головнокомадуючого німецьким Східним фронтом про евакуацію німецькій військ з України.

История УССР, хронологический справочник. - С. 206.

 

Усі розпорядження австро-угорського командування оголошені недійсними. Право їх видавати з цього дня має німецьке командування.

Родной край. - 1918. - 12 листопада (30 жовтня)

 

14 листопада

Утворена Директорія, яка прийняла рішення про збройне повстання проти гетьмана Скоропадського.

Історія України, довідник.   С. 133, История УССР, хронологический справочник.   С. 207.

 

15 листопада

У Херсоні створена Оборона, що складається з роти георгіївських кавалерів і добровільних дружин. Оборона буде допомагати варті підтримувати порядок у місті.

Родной край. - 1918. - 15 (2) листопада.

 

Спілка офіцерів Херсонського гарнізону на чолі з генерал-майором Драценко підтримала наміри гетьмана Скоропадського відродити єдину російську державу і надіслала телеграму-привітання до гетьмана.

Родной край. - 1918.-17 (4) листопада.

 

16 листопада

Чини Варти розігнали загальностудентські збори після того, як деякі студенти закликали до проведення одноденного страйку проти введення в Україну союзницьких військ.

Родной край. - 1918.- 19 (6) листопада.

 

Кінець листопада

У Херсоні розпочалася епідемія тифу. Захворіло на кінець місяця 183 городянина.

Родной край.   1918. - 21 (8) листопада.

 

27 листопада

Пройшли загальні збори херсонських сіоністів.

Родной край, - 1918. - 27 (14) листопада.

 

Херсонський військовий начальник почав формувати офіцерську добровільну дружину для придушення повстань.

Родной край. - 1918. -27 (14) листопада.

 

28 - 29 листопада

Відбувся політичний страйк. По місту розповсюджувались листівки із закликами "Долой гетьмана", "Визволити політв'язнів", "Свобода спілок та друку". Страйкували деякі приватні торгово-промислові пыдприємства, електростанція. На площі Свободи були встановлені кулемети.

Победа Советской впасти на Херсощине. - С. 333., Родной край. - 1918. - 1 грудня (18 листопада).

 

Початок грудня

Нижні Сірогози. Створено загін самооборони.

Історія міст і сіл., 1972. - С. 492.

 

З грудня

Центр формування Добровольчеської армії в Херсоні очолив генерал-майор Драценко.

Родной край. -1918. - 3 грудня (20 листопада), 10 грудня (27 листопада).

 

Грудень

Село Юзкуї (Фрунзе, Генічеського району) захоплено добровільними білими частинами генерала Тілло.

Історія міст і сіл., 1972. - С. 357.

 

П. І. Таран об'єднав розрізнені місцеві загони Каланчака, Хорлів, Чалбас, Бугаївки, Карги у єдиний загін, штаб якого базувався в Каланчаку Своїми діями партизани тривалий час стримували натиск білогвардійських частин та іноземних інтервентів з портів Скадовська та Хорлів.

Історія міст і сіл., 1972.   С. 444.

 

6 грудня

С. В. Марченко відмовився від посади міського голови. Виконуючим обов'язки міського голови призначено Г. Н. Гордова.

Родной край. -1918. - 7 грудня (24 листопада).

 

8 грудня

З Херсона на станцію Долинську на допомогу німецьким військовим підрозділам відправився загін херсонських добровольців.

Родной край. - 1918. - 10 грудня (27 листопада).

 

9 грудня

До Херсона прибув англійський міноносец, "Сенатор", який став на рейді. Його урочисто зустріла херсонська делегація на чолі з губерніальним старостою.

Родной край.   1918. - 10 грудня (27листопада).

 

10 грудня

Наказом Директорії УНР Херсонським губернським комісаром призначено Г. В. Няньчура.

Родной край. -1918. - 18 (5) грудня

 

Херсон залишили німецькі війська.

Родной край. - 1918. - 11 грудня (28 листопада).

 

11 грудня, вечір

В місто прибули загони добровольців, що йшли на Дон та Крим. Розпочалася евакуація канцелярії губернського староста.

Родной край. - 1918. - 13 грудня (30 листопада).

 

12 грудня

Міська Дума оголосила про перехід влади до себе та про зняття владних повноважень з призначеної губерніальним старостою Міської управи на чолі з Г. Н. Гордовим.

Родной край. - 1918. - 13 грудня (30 листопада).

 

Дума обрала юридичну комісію у складі Добровольського, Генькіна (від робітників) і Тришевського (від Українського національного союзу) для визволення політичних в'язнів з херсонської тюрми.

Родной край. - 1918. - 13 грудня (30 листопада).

 

Загони добровольців, що прибули з Одеси, розпочали в місті масові реквізиції. Тимчасове керування Херсонською губернією губерніальний староста передав новопризначеному начальнику місцевого гарнізону полковнику Аджиєву.

Родной край. - 1918. - 13 грудня (30 листопада), 15 (2) грудня.

 

14 грудня

Видано наказ нового начальника Херсонського гарнізону Кедровського, який наголосив, що він від імені УНР приступив до виконання своїх обов'язків.

Родной край. -1918. - 15 (2) грудня.

 

З херсонської тюрми втекли усі в'язні (близько 500 чоловік, серед яких 250 карних злочинців).

Родной край. - 1918. - 15 (2) грудня.

 

15 грудня

Газета "Родной край" повідомила, що завдяки допомозі англійського віце-консула місту було повернуто 2 млн. рублів з 56 млн. 140 тис. рублів, які вивезли добровольці генерала Петренка на потреби боротьби з більшовиками і губерніальний староста Піщевич при евакуації.

Родной край. - 1918. - 15 (2) грудня.

 

16 грудня

До Херсона прибув Херсонський губернський комісар УНР Г. В. Няньчур.

Родной край. - 1918. - 18 (5) грудня

 

17 грудня

До Херсона прибули республіканські війська (петлюрівці).

Родной край. - 1918. - 18 (5) грудня

 

19 грудня

Більшовики провели мітинг у Херсоні, в цирку Стрепетова.

Родной край. - 1918.   19 (б) грудня

 

Олешки. На посаду Дніпровського повітового комісара призначено В. Ф. Курбана.

Родной край. - 1918. - 19 (6) грудня.

 

20 грудня

Відомий громадський діяч Г. Л. Скадовський був посвячений у духовний сан. Йому призначено служити в храмі Благовіщенського монастиря, який був збудований на кошти родини Скадовських.

Родной край. - 1919. - 14 (1) січня.

 

21 грудня

Петлюрівський загін після перестрілки роззброїв офіцерську дружину по охороні міста та зайняв державний банк. Обов'язки по охороні міста взяла на себе робітнича дружина, яка налічувала 369 чоловік.

Родной край. - 1918. - 22 (9), 26 (13) грудня.

 

Розпочала після 8-місячної перерви виходити українська газета ''Дніпро". Ії редактором став М. Михайленко.

Родной край.   1918. - 22 (9) грудня.

 

Нарада всіх партійних організацій Херсона до більшовиків включно підтримала владу Директорії.

Родной край. - 1918. - 21 (8)

 

23 грудня

Велика Олександрівка. Обласний селянський з,ід підтримав Директорію і петлюрівський рух. У роботі з'їзду взяв участь військовий штаб Великої Олександрівки. Головував на з'їзді Соболев.

Родной край. - 1919. - 2 січня (20 грудня 1918року).

 

Херсонський губернський комісар оголосив мобілізацію.

Родной край. - 1918. - 26 (13) грудня,

 

24 грудня

Як повідомили телефоном з Миколаєва, загони отамана Григорьева наступають у напрямі Ново-Воронцовки та Золотої Балки. Добровольці відступають до Берислава.

Родной край. - 1918. - 26 (13) грудня.

 

25 грудня

У Херсоні стало відомо, що в районі Качкарівки тривають бої між республіканськими військами (тобто петлюрівцями) і добровольцями.

Родной край. - 1918. - 26 (13) грудня.

 

Кінець грудня

Новотроїцьк. Створено партизанський загін, який був організований М. С. Арещенком, Г. П. Безродним, X. Є. Надточієм, братами Ткачами.

Історія міст і сіл, 1972. - С. 530.
 

День за днем: хроніка подій революції на Херсонщині 1917 р. День за днем: хроніка подій революції на Херсонщині 1919 р.